Tematické úlohy
Důkaz minerálů ve vodě
- Ke každému potravinářskému výrobku musí být přiložena etiketa podávající informace o složení (popř. nutriční hodnotě) výrobku. Na minerálních vodách bývá obvykle uveden poměr aniontů a kationů (mg.l-1) a také množství obsaženého CO2 (g.l-1). Dokážeš s pomocí přiložených etiket doplnit složení dalších minerálních vod, které jsou k dostání na místním trhu?
- Doplň:
- Minerální voda je voda se zvýšeným obsahem minerálních látek. Má v 1 litru vody více než 1 g rozpuštěných minerálů, či přes 1 g rozpuštěného CO2,
- Napiš vzorec či název k následujícím chemickým sloučeninám. Pokus se s pomocí literatury či internetu zjistit jejich triviální název.
- Minerální vody jsou označovány jako symbol zdraví. Avšak lékaři také upozorňují na to, že minerálek by člověk neměl vypít více než půl až litr denně. Pokus se jmenovat alespoň dva nežádoucí účinky, které může nadměrná konzumace minerálních vod způsobit.
- usazovaní minerálů v těle (v játrech, v cévách, v ledvinách)
- obtíže při trávení (průjem, zácpa)
- Česká republika je věhlasná také díky mnohým minerálním pramenům, v jejichž blízkosti byla vybudována lázeňská města. S pomocí atlasu či internetu taková města najdi a zjisti, jaké prameny se zde nacházejí.
- Luhačovice: Vincentka, Aloiska, Ottovka, pramen MUDr. Františka Štastného, pramen Svatého Josefa
- Františkovy lázně: Františkův pramen, Mariin pramen, Štěpánka, Solný, Železnatý, Žofie
- Karlovy Vary: Mlýnský pramen, Hadí pramen, pramen Sadový, pramen Svoboda
- Teplice: pramen Pravřídla, Luční pramen