Tematické úlohy
Nafouknutí balónku oxidem uhličitým
- Kyselina octová (acidum aceticum), jinak též ethanová kyselina. Dokážeš napsat její strukturní a sumární vzorec?
- CH3COOH
- Jaké jsou základní vlastnosti kyseliny octové (barva, chuť, zápach, skupenství)?
- druhá nejjednodušší jednosytná organická (karboxylová) kyselina. Je to za normálních podmínek bezbarvá kapalina ostrého zápachu, dokonale mísitelná s vodou, s ethanolem i dimethyletherem. Čistá bezvodá kyselina tuhne za nižších teplot na bezbarvou až bílou krystalickou látku, připomínající led, které byl proto dán název ledová kyselina octová. Je hygroskopická, takže pohlcuje vzdušnou vlhkost. Její vodný roztok o koncentraci přibližně od 5 % do 8 % se nazývá ocet.
- V pokusu jsme použili ocet a jedlou sodu. Které další látky, běžně dostupné v domácnosti bychom mohli při pokusu použít?
- kyselina octová (ocet) může být nahrazena kyselinou citrónovou (vymačkáme citrónovou šťávu z citronu, koupíme Citronku)
- jedlou sodu můžeme nahradit kypřicím práškem
- Do skleněné láhve jsme dali pouze asi 10 cm3 octa a 2 malé lžíce jedlé sody. Pokud bychom obojí množství ztrojnásobili, k čemu by došlo?
- větší množství reagentů znamená větší množství produktů. Vzniklého oxidu uhličitého by bylo tedy trojnásobné množství a nafukovací balónek by svůj objem zvětšil rovněž trojnásobně.
- Doplň rovnici laboratorní přípravy CO2:
- CaCO3 + 2 HCl → CaCl2 + CO2 + H2O
- CO32- + 2 H+ → CO2 + H2O