Důkaz uhličitanů
časová náročnost | 10 minut |
typ pokusu | žákovský |
zařazení dle RVP | chemie, environmentální výchova |
Princip
Reakcí hydrogenuhličitanu sodného NaHCO3 s kyselinou citrónovou C6H8O7 se uvolňuje jako jeden z produktů plyn oxid uhličitý CO2.
Pomůcky
zavařovací sklenice (3 ks), uzávěr na zavařovací sklenice (3 ks), malá lžíce, špejle, zápalky, vaječná skořápka
Chemikálie
Citrónka (lze použít i ocet - 8% roztok kyseliny CH2COOH), jedlá soda (NaHCO3), kypřící prášek do pečiva
Bezpečnost práce
Kyselina citrónová: Expozice vdechováním: Postiženého přeneste na čerstvý vzduch. Zajistěte postiženého proti prochladnutí. Expozice stykem kůží: Svlékněte kontaminovaný oděv. Postižená místa omyjte vodou a mádlem. Podrážděná místa ošetřete vhodným reparačním krémem. V případě přetrvávajících obtíží vyhledejte lékaře. Expozice stykem s okem: Pokud má postižený kontaktní čočky, neprodleně vyjměte. Okamžitě začněte vyplachovat oči při otevřených víčkách směrem od vnitřního koutku k vnějšímu proudem pitné vody po dobu nejméně 15 minut. Přivolejte lékaře. Expozice požitím: Při požití nadměrného množství důkladně vypláchněte ústa vodou. Podejte vypít 2-5 dcl chladné vody.
Hydrogenuhličitan sodný: Při správném zacházení a správném použití nezpůsobuje produkt žádné škody na zdraví. Po vdechnutí prachu může dojít k podráždění dýchacích cest. Při vniknutí do očí výrobek způsobuje dráždění. Při dlouhodobějším kontaktu s produktem může dojít k podráždění pokožky. Při požití několika gramů mohou vzniknout zažívací potíže. Expozice vdechováním: Postiženého přeneste na čerstvý vzduch. Zajistěte postiženého proti prochladnutí.V případě přetrvávajících obtíží vyhledejte lékaře. Expozice stykem kůží: Svlékněte kontaminovaný oděv. Postižená místa na kůži okamžitě opláchnout velkým množstvím vlažné vody. Pokud nedošlo k poranění pokožky, je vhodné použít mýdlo, mýdlový roztok nebo šampon. Expozice stykem s okem: Okamžitě začněte vyplachovat oči při otevřených víčkách směrem od vnitřního koutku k vnějšímu proudem pitné vody po dobu nejméně 15 minut. Expozice požitím: Důkladně vypláchnout ústa vodou, podejte pít dostatečné množství vody, alespoň půl litru.
Pracovní postup
- Na dno první zavařovací sklenice nasypeme malou lžíci jedlé sody.
- Do druhé sklenice nasypeme malou lžíci stejné množství kypřícího prášku.
- Do třetí sklenice nadrtíme skořápku z jednoho vejce.
- Nachystáme si víčka na zavařovací sklenice.
- Do první sklenice nalijeme asi 5 cm3 Lemonky (kyseliny citrónové) a sklenici ihned uzavřeme víčkem.
- Analogicky postupujeme i u druhé a třetí zavařovací sklenice.
- Směsi ve všech třech sklenicích necháme odstát asi 5 minut.
- Zapálíme si špejli.
- Otevřeme první sklenici a rychle do ní vložíme zapálenou špejli. Stejně tak postupujeme i u druhé a třetí sklenice.
Pozorování
Sklenice naplněné malou lžící jedlé sody, kypřícího prášku a vaječných skořápek při styku s kyselinou citrónovou bouřlivě reagují. Dochází k uvolňování plynu oxidu uhličitého. Velice bouřlivou reakci můžeme sledovat při styku Citronky (kyselina citrónová) s jedlou sodou nebo kypřicím práškem. Reakce probíhá za slyšitelného šumění. Méně nápadně probíhá reakce s vaječným bílkem. Na skořápkách asi po 3 minutách můžeme pozorovat drobné bublinky, které indikují uvolňování oxidu uhličitého. V uzavřených sklenicích jsme si najímali oxid uhličitý. Zapálená špejle po vložení do sklenice s plynem okamžitě uhasla.
Obrázek
Závěr
Reakcí hydrogenuhličitanu sodného NaHCO3 s kyselinou citrónovou C6H8O7 se uvolňuje plyn oxid uhličitý CO2. Velice bouřlivě a za slyšitelného syčení probíhá reakce kyseliny citrónové s jedlou sodou a s kypřícím práškem. Malé bublinky můžeme pozorovat na vaječné skořápce, což indikuje vznik oxidu uhličitého. Ve všech třech případech byla prokázána přítomnost uhličitanu. Po vložení zapálené špejle do zavařovací sklenice s najímaným oxidem uhličitým došlo k okamžitému uhasnutí plamene. Tím je dokázáno, že oxid uhličitý je plyn, nepodporující hoření.
Pozn. Ve vaječné skořápce se nevyskytuje hydrogenuhličitan sodný, nýbrž uhličitan vápenatý (93%) a uhličitan hořečnatý (4%). Princip pokusu nicméně zůstává stejný a uhličitany ve skořápce byly dokázány.
Otázky a odpovědi k úkolu
- Vyjmenuj základní vlastnosti oxidu uhličitého (barva, chuť, skupenství, zápach).
- Doplň reakci přípravy oxidu uhličitého.
- C + ................... → CO2 (spalování kyslíku)
- ................... + O2 → 2 CO2 (hoření oxidu uhelnatého)
- Oxid uhličitý je běžnou součástí zemské atmosféry, přičemž jeho koncentrace (průměrně 0,038 %) v ovzduší kolísá v závislosti na místních podmínkách, na výšce nad povrchem a relativní vlhkosti vzduchu v ovzduší. Jaké jsou faktory ovlivnění koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu?
- Oxid uhličitý je tzv. skleníkový plyn. Dokážeš stručně pospat podstatu skleníkového jevu?
- Jaký je triviální název uhličitanu vápenatého. Vyhledej a vypiš lokality v ČR, Evropě či na světě, které jsou známé díky výskytu uhličitanu vápenatého a jak tyto oblasti nazýváme?