Tematické úlohy
Krasové jevy
- V krasových oblastech se nacházejí krasové tvary, které můžeme rozdělit podle jejich vzniku na primární a sekundární. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zkus jmenovat příklady primárních a sekundárních krasových útvarů.
- primární jevy - jsou jevy, které vznikají při přímém působení erozní činnosti vody. Jsou to například škrapy, závrty, říční ponory, krasová jezírka, krasové kapsy, geologické varhany, uvala, polje, slepé údolí, pěnovcová kaskáda, jeskyně atd.
- sekundární jevy - jsou jevy, které vznikají opětovným vysrážením rozpuštěného vápence z vodního prostředí a jejich opětovným návratem do pevného skupenství. Př. brčko, stalagmit, stalaktit, stalagnát, závoje, jeskynní růžice, jeskynní perly.
- Jaký je rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a stalagnátem?
- stalaktit roste od stropu jeskyně (visí ze stropu)
- stalagmit roste ode dna jeskyně vzhůru
- stalagnát vznikne spojením stalaktitu a stalagmitu v jednolité těleso
- Jmenuj alespoň 3 horniny, které jsou náchylné k chemickému zvětrávání a mohou se na nich vytvářet krasové tvary. Uveď jejich triviální název, chemický název a vzorec.
- Jmenuj známé krasové oblasti v České republice a ve světě.
- krasové oblasti České republiky: Moravský kras, Český kras, Hranický kras, Mladečský kras, Chýnovský kras
- krasové oblasti ve světě: Dinárský kras, Yorkshire Dale, Waitomo, Slovenský kras, Qui-lin
- Čím se zabývá vědní disciplína speleologie?
- je to vědní disciplína , která se zabývá výzkumem jeskyní. Dnes se termín využívá v širším slova smyslu i pro zájmovou a sportovní činnost provozovanou v jeskyních a podzemních prostorách.