Krasové jevy v laboratoři
časová náročnost | 1 týden |
typ pokusu | žákovský |
zařazení dle RVP | chemie, biologie, environmentální výchova |
Princip
Oxid uhličitý, obsažený ve vzduchu, reaguje s vodou za vzniků slabé kyseliny uhličité. Kyselina uhličitá rozpouští uhličitan sodný a vzniká hydrogenuhličitan sodný. Odpařením vody z hydrogenuhličitanu sodného dostaneme uhličitan sodný.
Pomůcky
zavařovací sklenice (2 ks), lžička, provázek (nejlépe vlna), kancelářská spona (2 ks), podložka (tácek 40 x 30 cm)
Chemikálie
jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný)
Bezpečnost práce
Hydrogenuhličitan sodný: Při správném zacházení a správném použití nezpůsobuje produkt žádné škody na zdraví. Po vdechnutí prachu může dojít k podráždění dýchacích cest. Při vniknutí do očí výrobek způsobuje dráždění. Při dlouhodobějším kontaktu s produktem může dojít k podráždění pokožky. Při požití několika gramů mohou vzniknout zažívací potíže. Expozice vdechováním: Postiženého přeneste na čerstvý vzduch. Zajistěte postiženého proti prochladnutí.V případě přetrhajících obtíží vyhledejte lékaře. Expozice stykem kůží: Svlékněte kontaminovaný oděv. Postižená místa na kůži okamžitě opláchnout velkým množstvím vlažné vody. Pokud nedošlo k poranění pokožky, je vhodné použít mýdlo, mýdlový roztok nebo šampon. Expozice stykem s okem: Okamžitě začněte vyplachovat oči při otevřených víčkách směrem od vnitřního koutku k vnějšímu proudem pitné vody po dobu nejméně 15 minut. Expozice požitím: Důkladně vypláchnout ústa vodou, podejte pít dostatečné množství vody, alespoň půl litru.
Pracovní postup
- Do zavařovací sklenice nalijeme do ¾ objemu teplou vodu a přidáme tolik jedlé sody, dokud se bude rozpouštět (což jsou cca 3 kávové lžičky).
- Ustřihneme provázek vlny dlouhý asi 20 cm. Na oba konce vlny přivážeme kancelářskou sponku.
- Provázek vložíme do obou zavařovacích sklenic tak, aby vlna ve sklenici se směsí voda + jedlá soda, byla ponořena co nejvíce a aby provázek byl mezi sklenicemi napnutý.
- Sestavu umístíme na podložku (tácek) na teplé a slunné místo.
Pozorování
Roztok vody a jedlé sody postupně vzlíná vlnou. Z padajících kapek se odpařuje voda a zůstává pouze uhličitan sodný. Vlna a stěny zavařovací sklenice se obalují krystaly uhličitanu sodného.
Obrázek
Závěr
V pokusu jsme dokázali princip vzniku krasových tvarů. Oxid uhličitý obsažený ve vzduchu reaguje s vodou ve sklenici za vzniku slabé kyseliny uhličité. Kyselina uhličitá rozpouští uhličitan sodný obsažený ve vodě a vzniká hydrogenuhličitan sodný. Odpařením vzlínající vody z vlny dostáváme vysrážený uhličitan sodný, který na provázku tvoří krasové tvary.
Otázky a odpovědi k úkolu
- V krasových oblastech se nacházejí krasové tvary, které můžeme rozdělit podle jejich vzniku na primární a sekundární. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zkus jmenovat příklady primárních a sekundárních krasových útvarů.
- Jaký je rozdíl mezi stalaktitem, stalagmitem a stalagnátem?
- Jmenuj alespoň 3 horniny, které jsou náchylné k chemickému zvětrávání a mohou se na nich vytvářet krasové tvary. Uveď jejich triviální název, chemický název a vzorec.
- Jmenuj známé krasové oblasti v České republice a ve světě.
- Čím se zabývá vědní disciplína speleologie?