Bezpečnost práce

Naprostou nezbytností je znalost tísňových telefonních čísel:

  • 150 – hasiči
  • 155 – lékař
  • 158 – policie
  • 112 – kombinovaná záchranná služba

Popálení

Zásady první pomoci pro jednotlivé chemikálie jsou k dispozici v každé kartě pokusu pro ty chemikálie, které jsou pro daný pokus aktuální. Vždy je uvedena první pomoc pokud dojde ke vdechnutí látky, styku s kůží, poškození zraku nebo požití chemikálie. Zde uvádím jen nejobecnější pravidla první pomoci při popálení a mechanickém poranění, která jsou platná pro všechny pokusy v této práci.

Mechanická poranění

Při poskytování první pomoci je velmi důležité zabránit vstupu infekce do postižené tkáně, zvláště u popálenin rozsáhlých a hlubokých. Na popálená nebo opařená místa se nesmí sahat. Při ošetření nesaháme ani na tu stranu obvazů, kterou přikládáme na poraněné místo. Menší popáleniny nebo opařeniny se ošetřují sterilním obvazem. Je-li popálení nebo opaření velkého rozsahu, je nejlepší postiženého zabalit do čistého prostěradla, přikrýt přikrývkou a transportovat do nemocnice. (Černá, 1995, str. 21)

Mechanická poranění vzniknou nejčastěji střepinami skla. Při poranění očí převážeme oko sterilním obvazem s měkkou podložkou tak, abychom zabránili pohybu víčky a poraněného dopravíme k očnímu lékaři. Laik nesmí do poraněného oka nikdy zasahovat. Řezné, bodné, tržné a sečné rány ošetříme přiložením sterilního krycího obvazu. Při silnějším krvácení se dává na sterilní gázu vatový polštářek a silně se stáhnem obinadlem (tlakový sterilní obvaz). Je-li poraněna tepna, přiložíme tlakový sterilní obvaz na ránu, když jsme před stažením končetinu zvedli, aby nastalo co největší odkrvení poraněné oblasti. (Černá, 1995, str. 19)